A modern ember életmódja nagyon igénybe veszi a testet, mert nem ilyen mozgásszegény életmódra teremtettünk. A munkahelyünkön egész nap ülünk, állunk, hajolunk, egyik karunkat használjuk, stb. Ez az egyoldalú mozgás felborítja az izomegyensúlyt, (egyik izom rövidül, a másik túlnyúlik). Ennek kompenzálásaképpen sokan a sporthoz fordulunk, de sajnos ugyanolyan egyoldalúan sportolunk, mint ahogy dolgozunk. Pl. az irodai székről átülünk a kerékpárra, és ugyanolyan tartásban sportolunk tovább…
Mi lenne a sport célja valójában?A csinos test, kockahas? Nyújthatóság? Nem! A sport valódi célja a funkcióképesség megőrzése lenne, egy konzerv formában, mesterségesen pótolni a napi 16 órányi változatos mozgást. A sportnak tehát nem a látványról kellene szólnia, hanem arról, hogy minél tovább meg tudjuk őrizni a funkcióképességünket.
Vannak állatok, amelyek sokkal erősebbek az embernél, vagy olyanok, amelyek sokkal jobban tudnak fára mászni, olyanok is, amelyek jobban tudnak úszni. Egyvalamiben azonban egyedülállóak vagyunk: egyik állatnak sincs annyi mozgásvariációja, mint az embernek, egyik állat sem képes ennyi kihíváshoz alkalmazkodni. Tehát a cél, hogy megőrizzük az alkalmazkodás és adaptálódás egyedülálló képességét!
Kinek tud segíteni a gerinctréning?
A gerincünk egy idő után mindenképpen folyamatos karbantartást igényel: a mozgáshiányos vagy egyoldalúan terhelő életmód és elégtelen folyadékfogyasztás miatt a porckorongjaink kocsonyás magja veszít nedvességtartalmából, ellapul, kiboltosodik, és esetleg sérvesedik, a passzív stabilizátorok a porckorongok kopása miatt lötyögőssé válnak, nem stabilizálnak kellően, szerepüket az aktív stabilizátorok (a felületes izmok) veszik át, ezért az túlterhelődik, fájdalmassá válik.
Tehát a válasz arra, hogy kinek tud segíteni a gerinctréning az, hogy mindenkinek! 40 év fölött receptre kéne felírni a mozgásszerveink megőrzése érdekében.
Hogyan tud segíteni a személyre szabott „Harmónia” gerincprogram?
Ez egy kb. két hónapos program (egyénenként változhat), amelynek célja a mobilizás (nyújtás helyett az izomerővel támogatott mozgás terjedelem növelése), a rugalmasság helyreállítása (core-stabilitás visszaszerzése), helyes légzés elsajátítása, a blokkok feloldása, valamint a lokális és globális stabilitás megteremtése és a propriocepció fejlesztése.
A program végére kitűzött cél egy változatos, adaptív és harmonikus mozgás megteremtése gerincfájdalom nélkül.
Érdeklődni lehet: Titánia Mozgásstúdió